wt: 09:00 - 21:00; Najbliższa niedziela (21.07): niehandlowa en

Dzień Dawcy Szpiku dla Julianny i Innych

Data dodania: 27 marca 2017

W dniach 1-2 kwietnia 2017 roku zachęcamy Państwa do przyłączenia się do wielkiej akcji rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych, która będzie dedykowana 46- letniej Juliannie zmagającej się z ostrą białaczką limfoblastyczną.
Widzimy się w Atrium Mosty, przy wejściu od strony ul. Tysiąclecia.
Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na nowotwór krwi. Pośród chorób dziecięcych nowotwór krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent Pacjentów ma szczęście znaleźć Dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.
Dzięki takim akcją w sposób pośredni możemy przyczynić się do poprawy sytuacji osób cierpiących na nowotwory krwi na całym świecie.
Prosimy pamiętać, że Państwa zaangażowanie równa się kolejnym szansom na realne uratowanie życia osób chorych na nowotwory krwi.
Podczas akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat będą mogły bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.
Fundacja DKMS, działająca od 2008 roku, jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad milion potencjalnych dawców komórek macierzystych, tym samym jest największą bazą w Polsce. Już ponad 3800 osób z bazy fundacji DKMS podarowało cząstkę siebie innym, dając im szansę na wygranie walki z białaczką i innymi nowotworami krwi. Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce, fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do pobrania próbki materiału genetycznego z wymazu z błony śluzowej, wewnętrznej strony policzka. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.