sob: 09:00 - 21:00; Najbliższa niedziela (17.10): niehandlowa en

 

W lepszą stronę zakupów – zrównoważona moda

 

Zrównoważona moda wkracza do marek, które znacie i lubicie. Ale co właściwie oznacza to pojęcie? Zakłada zmiany w procesie pozyskiwania materiałów, produkcji i sprzedaży w trosce o naturę i ludzi. W jej definicji mieszczą się: ochrona środowiska, sprawiedliwość społeczna i ekologia, czyli… lepsze wybory zakupowe!

 

 

 

 

Podobno małe kroki czynią wielkie zmiany, dlatego zachęcamy do bardziej świadomych decyzji. Zobaczcie nasz przewodnik i dowiedzcie się, jak wprowadzić ubrania z recyklingu, organiczną bawełnę czy zasady garderoby kapsułowej do swojego codziennego życia.

 

 

Ubrania z recyklingu

W 2020 roku Virgil Abloh, dyrektor kreatywny domu mody Louis Vuitton, dał przykład innym markom pokazując, że da się stworzyć kolekcję, korzystając prawie w 100% z ubrań z poprzednich sezonów. Tylko 2 kreacje spośród 52 nie wpisały się w recykling. W myśl slow fashion coraz więcej firm nadaje drugie życie odpadkom poprzez zbiórki odzieży i przetwarzanie jej na nowe tkaniny. Spoglądając na metki w Waszych ulubionych sklepach rozglądajcie się za charakterystycznymi oznaczeniami i dołóżcie swoją cegiełkę do rozwoju mody cyrkularnej (zamkniętego obiegu). Ubrania z recyklingu najczęściej stworzone są z poliestru czy bawełny. W przypadku tej drugiej pamiętajcie jednak, że aby mogła Wam dłużej posłużyć, jej wartość nie powinna przekraczać 20% składu. Dzięki temu włókna w t-shircie czy koszuli są bardziej trwałe.

 

Naturalne materiały

Krok w dobrą stronę to już coś więcej niż ograniczenie foliowych opakowań. Eco-friendly zmiana zaczyna się na plantacji bawełny czy lnu oraz w hodowli owiec (szukaj pojęcia mulesing free – delikatnego traktowania zwierząt) czy jedwabników. Część marek stosuje wegańskie i ekologiczne skóry, wykonywane z ananasa (Pinatex), jabłek, a nawet kukurydzy! Jeśli tylko nie zmagasz się z alergią, wprowadź do swojej szafy następujące materiały:

biodegradowalne i przyjazne dla Twojej skóry. Poza tym cieszą się np. właściwościami termoregulacyjnymi czy wysoką higroskopijnością. A to znaczy, że nie będzie Ci w nich za ciepło czy za zimno, bo odprowadzają wilgoć z ciała i zapewniają przewiewność. Naturalne materiały nie wykluczają zaawansowanych technologii. Jeśli na metce natrafisz na słowa Tencel™, Refibra™, Ecovero™ i Modal™, możesz mieć pewność, że włókna celulozowe użyte w ich produkcji pochodzą z drzew uprawianych w zrównoważony sposób.

 

Ponadczasowa szafa

XXI wiek to era SMART. Wszystko, czym się otaczamy, powinno być inteligentne i użyteczne. Nie inaczej jest z modą! Rozwiązaniem na współczesne kwestie środowiskowe i dążenie do wypełnienia misji „zrównoważona moda dla każdego” jest umiejętne komponowanie ubrań i dodatków. Przestrzegaj tych 5 punktów! Ponadczasowa szafa charakteryzuje się:

  1. Rzeczami dopasowanymi do Twojego stylu życia i potrzeb, a nie dress codu czy czyichś oczekiwań.
  2. Zestawami na każdą okazję – według idei garderoby kapsułowej. Zacznij od porządków w szafie, spisz listę niezbędnych zakupów. Wybierz produkty w taki sposób, by dowolnie można je było ze sobą łączyć.
  3. Dobrej jakości ubraniami, które zostaną z Tobą na dłużej. Uzupełnisz je bieżącymi w danym sezonie trendami.
  4. Kolorami, które lubisz.
  5. Metkami – znajdziesz tam wskazówki, jak prawidłowo dbać o rzeczy.

 

Zrównoważona moda

Czy wiesz, że… tradycyjny proces produkcji jeansów pochłania tyle wody, ile trwających po 6 minut 200 pryszniców? Fashion Revolution dodatkowo podaje, że w skali globalnej aż 20% zanieczyszczeń wody jest wynikiem farbowania tekstyliów. Zrównoważona moda dąży do tego, by nie tylko ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, ale także pozbyć się środków chemicznych i zoptymalizować procesy produkcyjne (w tym emisję Co2), jednocześnie zwiększając jakość powstałych ubrań. Dzięki temu są trwalsze!

Zwróć uwagę na certyfikaty w modzie. Każdy z nich ma znaczenie! GOTS poświadcza o tym, że surowce do materiału są bez pestycydów i innych szkodliwych chemikaliów, nawozów sztucznych czy GMO. Z kolei Fair Trade jest synonimem zatrudnienia ludzi w poszanowaniu ich praw pracowniczych i nieangażowania do pracy dzieci oraz bezpiecznych warunków w fabrykach czy na plantacjach.

 

Moda przyjazna dla przyrody i portfela. Wybierając produkty z poniższych linii sprawiasz, że branża odzieży i akcesoriów zmierza w lepszą stronę mody. Kierunek jest już wytyczony, czas na Twój mały krok!

Pamiętaj:

  1. Czytaj metki – skład ubrania, sposób pielęgnacji (czy możesz je prać, czy oddawać np. do pralni chemicznej).
  2. Wybieraj takie rzeczy, które posiadają certyfikaty, np. GOTS, Oeko-tex czy Lenzing Ecovero.
  3. Sprawdzaj kraj pochodzenia, szukaj oznaczeń made in EU lub made in Poland.
  4. Postaw na naturalne materiały: m.in. bawełnę, len, wełnę.
  5. Nie obawiaj się ubrań powstałych z recyklingu.

 

 


 

Mówią o nas

Super mają fajną kolejkę i sklep dealz z tanim amerykańskim jedzeniem
ksemons435 -
ksemons435 -
19:41 14 Oct 21
Nie jest to największa galerią, ale zawsze obfituje w ludzi. Spory tłok zwłaszcza weekendami. Warto pochodzić za promocjami bo trafiają się ciekawe ceny.
Adam Świętochowski
Adam Świętochowski
18:32 08 Oct 21
Mały wybór sklepów, większość się pozamykala i niestety z nimi restauracje, ale lubimy czasem wpaść do Sinsaya (największy w Płocku) czy Dealsa.
Alicja Piotrowska
Alicja Piotrowska
23:32 01 Oct 21
Najlepsza obsługa , rzetelna , oczytana, profesjonalna , Panie są cudowne i bardzo pomocne szczególnie jedna z Nich która tak jak ja uwielbia thrillery psychologiczne🙂
Agnieszka Kopcińska
Agnieszka Kopcińska
09:50 28 Sep 21
Za mało punktów gastronomicznych.
Edyta Sołtysiak-Mielcarek
Edyta Sołtysiak-Mielcarek
05:31 18 Sep 21
Kartki okolicznościowe, Media Expert i wiele innych Salonów serdecznie Polecam
Jaroslaw Dudzik
Jaroslaw Dudzik
04:54 16 Sep 21
W Płocku są bezpośrednio większe galerie od atrium. W galerii znajduje się dużo pustych lokali. Na szczęście galerię zawsze pozostawiam bardzo pozytywne wrażenia także warto ją odwiedzić.
Daria Motyka
Daria Motyka
19:30 10 Sep 21
Bardzo fajne miejsce polecam
S. M. M. S.
S. M. M. S.
04:24 08 Sep 21
Dużo sklepów, restauracje, fajna galeria. Polecam
Natalia 12345672
Natalia 12345672
20:27 05 Sep 21
Mosty, chociaż nie odwiedzam ich często, to za każdym razem pozostawiają pozytywne wrażenia. W Płocku może są większe galerie, ale Mosty wyróżniają się mniejszym natłokiem, jest spokojniej. Jak kogoś przytłacza gonitwa innych, a chce po prostu przy okazji zakupów pospacerować i pooglądać na luzie różne rzeczy to jest prawie idealne do tego miejsce. Dużo ławeczek na odpoczynek, brak ofensywnej muzyki. Nie ma też problemu z zaparkowaniem - jak nie znajdzie się w godzinach szczytu na parterze to na kolejnych na pewno. Polecam.
Artur Lubieniecki
Artur Lubieniecki
21:41 19 Aug 21